Do naszego programu rehabilitacji COVID-19 w Dziale fizjoterapii EUROMED kwalifikują się pacjenci z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie oraz pacjenci o zmniejszonej wydolności oddechowo – krążeniowej.
Czas trwania rehabilitacji wynosi do 6 tygodni. Etapy programu:
Wizyta wstępna ( lekarska )
Podczas wstępnej wizyty lekarz pulmonolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe (spirometria) i wysiłkowe (ergosprometria, test wysiłkowy EKG), aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu.
Wizyta terapeutyczna
Po wizycie wstępnej, specjalista fizjoterapii ustala z każdym pacjentem kalendarz i program indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może mieć ustalony harmonogram, który będzie dostosowany do jego możliwości wydolnościowych.
Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonywać w domu.
Wizyta końcowa
Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta i pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).
Procedury podstawowe:
- Ćwiczenia czynne wolne,
- Usprawnianie czynne z oporem,
- Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne,
- Trening interwałowy na bieżni lub cykloergometrze rowerowym,
- Trening ciągły na bieżni lub cykloergometrze rowerowym,
- Usprawnianie układu oddechowego,
- Czynne ćwiczenia oddechowe,
- Ćwiczenia oddechowe czynne z oporem,
- Nauka kaszlu i odkrztuszania,
- Edukacja pacjenta w zakresie radzenia sobie z dokuczliwymi objawami związanymi z COVID-19 oraz bezpieczną aktywnością fizyczną,
Procedury dodatkowe:
- Super Indukcyjna Stymulacja ( SIS ) BTL
- Trening stacyjny,
- Trening marszowy,
- Ćwiczenia równoważne,
- Ćwiczenia samoobsługi,
- Trening marszowy z przyborami,
- Inne ćwiczenia przywracające wydolność układu sercowo-naczyniowego
Dostępność od poniedziałku do piątku, po wcześniejszym ustaleniu terminu w rejestracji.