Program KOS-zawał to kompleksowy i bezpłatny projekt w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
który jest skierowany do osób po przebytym zawale mięśnia sercowego. Obejmuje 4 moduły, w których skład wchodzą: pobyt w szpitalu, rehabilitacja kardiologiczna, elektroterapia oraz specjalistyczna opieka kardiologiczna przez 12 miesięcy liczone od dnia wystąpienia zawału. Program gwarantuje pacjentowi pobyt w oddziale kardiologicznym i ewentualne wszczepienie rozrusznika serca, indywidualnie opracowany plan leczenia, wizyty kontrolne, możliwość wykonania badań laboratoryjnych, fizjoterapię kardiologiczną, cykliczne wizyty w poradni kardiologicznej, wsparcie psychologa, konsultacje dietetyczne, a także szeroko pojętą edukację zdrowotną. Celem niniejszego przedsięwzięcia jest szybszy powrót do zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie, zapobieganie powikłaniom oraz zmniejszanie liczby zgonów wśród pacjentów kardiologicznych. Opisywany poniżej program jest realizowany w naszej placówce we współpracy z Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Krośnie prowadzonego przez Intercard Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.
Jestem po zawale serca – co dalej?
Serce składa się z 2 przedsionków, 2 komór oraz licznych naczyń krwionośnych. Narząd ten pełni funkcję pompy ssąco-tłoczącej, która drogą krwi pomaga w transporcie tlenu, hormonów, przeciwciał
i substancji odżywczych, usuwaniu dwutlenku węgla oraz zbędnych produktów przemiany materii, a także regulacji temperatury w organizmie.
Zawał mięśnia sercowego jest poważną chorobą stanowiącą zagrożenie życia z powodu zamknięcia przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Dochodzi wówczas do pęknięcia blaszki miażdżycowej
i wytworzenia zakrzepu skutkującego martwicą komórek serca.
Na wystąpienie zawału serca najbardziej narażone są osoby cierpiące na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, nadwagę i otyłość, posiadające podwyższony poziom cholesterolu, palące papierosy, nadużywające alkohol, preferujące siedzący tryb życia i mające obciążenia genetyczne.
Zawał serca objawia się palącym i ściskającym bólem w klatce piersiowej promieniującym do szyi, szczęki, lewego ramienia, barku i/lub nadbrzusza, który nasila się przy wysiłku fizycznym. Dodatkowo chory może odczuwać duszność, nudności, osłabienie, wzmożoną potliwość oraz silny lęk przed śmiercią.
Ponadto może dojść do utraty przytomności i nagłego zatrzymania krążenia (NZK).
W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy w pierwszej kolejności ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej minimalizując wykonywanie jakichkolwiek ruchów lub w pozycji bocznej bezpiecznej, gdy straci przytomność. Dalej należy zapewnić dostęp do świeżego powietrza, wezwać pogotowie ratunkowe i pozostać przy chorym kontrolując jego świadomość i oddech. W sytuacji, gdy u pacjenta wystąpi nagłe zatrzymanie krążenia należy wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie zawału serca nie czekaj – dzwoń na numer 112. Tu liczy się każda minuta!
Leczenie zawału mięśnia sercowego skupia się na podaniu leków o działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwbólowym, zmniejszającym stężenie cholesterolu, regulującym pracę serca, a także udrożnieniu zablokowanego przez skrzep naczynia (koronarografia, angioplastyka tętnic wieńcowych).
Na profilaktykę zawału mięśnia sercowego składa się wiele czynności i określonych zachowań prozdrowotnych, których systematyczne przestrzeganie jest w stanie uchronić chorego przed ponownym incydentem kardiologicznym i tym samym wpłynąć na wydłużenie i jakość życia. Zalicza się tu: racjonalną dietę, aktywność fizyczną, rzucenie palenia, unikanie alkoholu, właściwe reagowanie na sytuacje stresowe, systematyczne kontrole lekarskie i codzienne pomiary ciśnienia tętniczego, leczenie chorób współistniejących.
Aktywność fizyczna
Szczególne znaczenie u osób po zawale mięśnia sercowego ma aktywność fizyczna, która bierze udział w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, reguluje zawartość cholesterolu w organizmie, poprawia gospodarkę węglowodanową, co jest bardzo istotne u osób cierpiących na cukrzycę, zwiększa odporność, pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, poprawia wydolność organizmu, a przede wszystkim powoduje redukcję masy ciała. Dla osób po zawale mięśnia sercowego zaleca się spacery, nordic walking, pływanie, jazdę na rowerze i gimnastykę. Aktywność fizyczną po zawale serca wskazane jest rozpoczynać od spacerów z systematycznym zwiększaniem dystansów. Z czasem w miarę poprawy stanu zdrowia i po konsultacji z kardiologiem stopniowo zwiększa się częstotliwość i czas treningów. Finalnie dąży się do wykonywania przynajmniej 30 minutowego treningu każdego dnia. Należy pamiętać o tym, aby ćwiczyć 2h po spożyciu posiłku, a w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub niekorzystnych warunków atmosferycznych zaplanowany na dany dzień trening wykonać w domu np. gimnastykując się. Istotnym jest także fakt, iż wykonywanie codziennych obowiązków nie zalicza się do aktywności fizycznej docelowo skierowanej w stronę poprawy kondycji układu sercowo-naczyniowego. W sytuacji wystąpienia niepokojących objawów tj. ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność, omdlenie należy bezzwłocznie przerwać trening i odpocząć. Gdy stan ten się przedłuża konieczne jest wezwanie karetki pogotowia. Po zakończeniu programu KOS-zawał, który gwarantuje pacjentowi możliwość regularnych ćwiczeń wspomagających pracę serca, rehabilitację kardiologiczną można kontynuować w ramach projektu Eurogym prolife przy ul. Bursaki 45.
Dieta
- Posiłki spożywaj o regularnych porach. Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4h.
- Staraj się „nie podjadać” między głównymi posiłkami.
- Ostatni posiłek spożyj około 3-4 h przed wypoczynkiem nocnym.
- Posiłki konsumuj powoli w pozytywnej atmosferze.
- Przynajmniej trzy razy dziennie spożywaj warzywa i owoce.
- Unikaj nadmiaru soli w diecie. Zastąp ją ziołami i naturalnymi przyprawami.
- Ogranicz posiłki duszone i smażone na poczet pieczonych w piekarniku i gotowanych na parze.
- Produkty bogate w tłuszcze zwierzęce zamień na produkty bogate w tłuszcze roślinne.
- Pij wodę mineralną z niską zawartością sodu.
- Ogranicz spożycie cukrów. (Źródło:
Dieta pacjentów po zawale serca | |
Produkty zalecane | Produkty niewskazane |
|
|
Farmakoterapia
Systematyczne przyjmowanie leków u pacjentów po zawale mięśnia sercowego zapobiega ponownym incydentom kardiologicznym, a tym samym zmniejsza ryzyko nagłej śmierci sercowej. Zalicza sie tu środki
o działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwpłytkowym, obniżającym ciśnienie, poprawiającym pracę serca
i regulującym stężenie cholesterolu. Należy pamiętać o tym, aby leki popijać dużą ilością czystej wody. Zabronione jest odstawianie ich na własną rękę, modyfikowanie dawek czy łączenie z alkoholem. Tuż przed zażyciem konieczne jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania. Wystąpienie wszelkich niepokojących objawów należy konsultować bezpośrednio z lekarzem. Tylko samodyscyplina i systematyczność w przyjmowaniu leków są w stanie uzyskać pozytywny wynik leczenia.
Regularne pomiary ciśnienia tętniczego
- Pomiar ciśnienia przeprowadzaj o regularnych porach 2x w ciągu dnia i dodatkowo, gdy odczuwasz jakieś niepokojące dolegliwości np. ból i zawroty głowy, osłabienie, mroczki przed oczami, krwawienie
z nosa, duszność itp. - 30 minut przed pomiarem nie pij kawy i nie pal tytoniu.
- Godzinę przed zmierzeniem ciśnienia nie spożywaj obfitych posiłków.
- Usiądź w wygodnej pozycji i stabilnie ułóż lewą rękę na wysokości serca.
- Mankiet do pomiaru ciśnienia załóż nad lewym zgięciem łokciowym.
- Nie zakładaj mankietu na ubranie.
- W trakcie pomiaru ciśnienia nie rozmawiaj ani nie wykonuj gwałtownych ruchów. Oddychaj spokojnie.
- Wyniki pomiarów zapisuj w dzienniczku samokontroli.
- W przypadku podwyższonych wartości ciśnienia odczekaj kilka minut i ponownie dokonaj pomiaru.
- W sytuacji wysokich wartości ciśnienia tętniczego i wystąpienia dodatkowych objawów skontaktuj się z lekarzem.
Normy ciśnienia tętniczego | ||
Ciśnienie tętnicze krwi | Skurczowe = górne (mmHg) | Rozkurczowe = dolne (mmHg) |
Optymalne | < 120 | < 80 |
Prawidłowe | 120-129 | 80-84 |
Wysokie prawidłowe | 130-139 | 85-89 |
Nadciśnienie I stopnia (łagodne) | 140-159 | 90-99 |
Nadciśnienie II stopnia (umiarkowane) | 160-179 | 100-109 |
Nadciśnienie III stopnia (ciężkie) | ≥ 180 | ≥ 110 |
Najważniejsze badania kardiologiczne
EKG, czyli elektrokardiografia to podstawowe badanie, które pozwala na rozpoznawanie zaburzeń funkcjonowania serca. Jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, może być wykonywane u każdego bez żadnych ograniczeń, a przede wszystkim jest dostępne w każdej placówce medycznej. Nasza przychodnia dysponuje aparatem EKG Flexi z oprogramowaniem Cardio Point C600 wraz z modułem SDS, który służy do oceny ryzyka nagłej śmierci sercowej. Sprzęt ten po wykonaniu badania samodzielnie przesyła, przetwarza i analizuje uzyskany zapis pracy serca wychwytując nawet minimalne odstępstwa od przyjętych norm w oparciu o najnowsze kryteria.
Zalecenia dla pacjentów mających mieć wykonywane EKG
- Nie zapomnij skierowania od lekarza.
- Odpocznij kilka minut przed badaniem.
- Zgłoś pielęgniarce, jakie leki przyjmujesz i czy odczuwasz jakieś dolegliwości np. duszność, ból
w klatce piersiowej. - Jeśli masz nadmiernie owłosioną klatkę piersiową konieczne będzie jej częściowe golenie.
- Zdejmij biżuterię i zegarek.
- Połóż się na kozetce w pozycji na plecach, odsłoń klatkę piersiową, nadgarstki i kostki.
- W trakcie badania oddychaj spokojnie, nic nie mów i nie wykonuj gwałtownych ruchów.
Holter to specjalnie zaprogramowane urządzenie, które służy 24-godzinnemu lub 48-godzinnemu badaniu pracy serca. Wyróżnia się dwa rodzaje holterów: EKG, który pozwala ocenić akcję serca oraz ABPM umożliwiający analizę ciśnienia tętniczego krwi. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania.
Zalecenia dla pacjentów poddanych badaniu holterem
- Badanie wymaga skierowania od kardiologa. Nie zapomnij go w dniu, w którym ma być założony.
- Na badanie przyjdź ubrany w wygodny strój, który nie krępuje ruchów.
- Przed badaniem zgłoś pielęgniarce, jakie leki przyjmujesz i czy masz założony kardiostymulator. Podaj swoją wagę i wzrost.
- Po założeniu holtera normalnie wykonuj czynności dnia codziennego bez nadmiernego oszczędzania się i przemęczania wówczas zapis będzie najbardziej miarodajny i pozwoli na wykrycie zaburzeń pracy serca.
- Mając założony holter nie bierz prysznica, nie kąp się, nie zanurzaj się w wodzie ani nie pływaj, ponieważ wilgoć może zakłócić pracę urządzenia lub go trwale uszkodzić.
- W przypadku holtera ciśnieniowego na czas pomiaru ciśnienia ułóż rękę luźno wzdłuż ciała, spokojnie oddychaj i nie wykonuj gwałtownych ruchów.
- Dbaj o to, by kable odchodzące od elektrod lub mankietu nie wystawały poza ubranie.
- Na noc załóż ciaśniejszą piżamę. Zabezpieczy to przed nieumyślnym odpięciem elektrod.
- Gdy czujesz, że mankiet lub pas utrzymujący holter jest zbyt ciasny albo zbyt luźny zaraz po wykonaniu kolejnego pomiaru ciśnienia dostosuj jego rozmiar do swoich potrzeb.
- Nie wyłączaj urządzenia, ani nie wciskaj żadnych przycisków.
- Na czas badania nie używaj poduszek i kocy elektrycznych, gdyż mogą zakłócić one wynik badania.
- Gdy usłyszysz sygnał dźwiękowy zachowaj spokój i sprawdź, czy któraś z elektrod nie uległa odczepieniu. Jeśli tak to załóż ją w miejsce, w którym była.
- Prowadź dziennik samoobserwacji skrupulatnie notując wszystkie czynności, spożyte posiłki i występujące objawy. Z pewnością ułatwi to lekarzowi postawienie trafnej diagnozy.
- W przypadku znacznego pogorszenia stanu zdrowia skontaktuj się z lekarzem.
Test wysiłkowy to badanie diagnostyczne pozwalające ocenić pracę serca w trakcie wysiłku fizycznego. Służy do oceny wszczepionego kardiostymulatora, wydolności serca po przebytym zawale, ustalenia przyczyny zaburzeń rytmu serca, ale przede wszystkim diagnostyki choroby niedokrwiennej. W trakcie badania pacjent ćwiczy na bieżni lub rowerku stacjonarnym i w miarę upływu czasu wykonuje ćwiczenia wymagające coraz większego nakładu energii, a tym samym większego obciążenia serca. Chory ma założone na klatkę piersiową specjalne elektrody pozwalające na stałe monitorowanie pracy serca. Zapis z EKG w trakcie badania ukazuje wydolność serca w momencie wykonywania aktywności fizycznej. Czas trwania testu wysiłkowego jest uzależniony od stanu badanego, zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.
Zalecenia dla pacjentów mających wykonywany test wysiłkowy
- Badanie wymaga skierowania od kardiologa. Nie zapomnij go mieć ze sobą w dniu, w którym ma być wykonywane.
- Jeśli masz, zabierz ze sobą wszystkie wyniki dotychczas wykonanych badań.
- Skonsultuj się wcześniej z lekarzem czy leki, które przyjmujesz na stałe masz zażyć w dniu przeprowadzanego testu.
- Przyjdź na badanie 15-20 minut wcześniej, aby móc odpocząć przed jego wykonaniem.
- Na 3 godziny przed badaniem nie spożywaj posiłków, nie pij kawy, ani nie pal papierosów.
- 12 godzin przed badaniem unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego. Na badanie przyjdź wypoczęty.
- Załóż wygodny strój i obuwie sportowe.
- W trakcie badania do klatki piersiowej zostaną przyklejone elektrody EKG. Jeśli masz nadmiernie owłosioną klatkę piersiową konieczne będzie jej golenie.
- Przed badaniem zostanie wykonane EKG spoczynkowe i weryfikacja ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia tj. ból w klatce piersiowej z towarzyszącymi zmianami w EKG, zawroty głowy, bladość lub zasinienie powłok skórnych, zaburzenia rytmu serca, duszność, infekcje, choroby narządu ruchu. Koniecznie zgłoś wszystkie niepokojące Cię objawy.
- Gdy w trakcie badania zaczniesz odczuwać jakieś niepokojące dolegliwości natychmiast poinformuj o tym lekarza lub pielęgniarkę.
- Badanie możesz przerwać na własne życzenie wciskając odpowiedni przycisk.
- Nie wstydź się zadawać pytań.
- Po wykonaniu badania odpocznij, napij się wody.
ECHO serca przezklatkowe to badanie, które za pomocą ultradźwięków pozwala uwidocznić duże naczynia krwionośne i struktury serca. Dzięki niemu możliwa jest diagnostyka choroby niedokrwiennej serca, zapalenia wsierdzia, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby zakrzepowej. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i jest całkowicie bezbolesne. Trwa około 15 do 30 minut, może być wykonywane zarówno u dzieci, seniorów, jak i ciężarnych bez żadnych ograniczeń czasowych.
Zalecenia dla pacjentów mających wykonywane ECHO serca przezklatkowe
- Badanie wymaga skierowania od kardiologa. Nie zapomnij go mieć ze sobą w dniu, w którym ma być wykonywane.
- Jeśli masz, zabierz ze sobą wszystkie wyniki dotychczas wykonanych badań.
- Załóż wygodne ubranie, które nie ogranicza ruchów.
- Na czas badania zdejmij biżuterię z szyi.
- Na badanie przyjdź kilka minut wcześniej tak, aby móc odpocząć przed jego wykonaniem.
- Badanie polega na naniesieniu specjalnego żelu pozwalającego na wnikanie fali ultradźwiękowej
i przyłożeniu głowicy USG, stąd też konieczne jest położenie się na kozetce i odsłonięcie klatki piersiowej.
Słowniczek pojęć:
AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny; specjalnie zaprogramowane urządzenie, które rozpoznaje zatrzymanie akcji serca i generuje impulsy elektryczne mające na celu przywrócenie pracy serca. Za pomocą głosowych i wizualnych poleceń informuje ratującego co ma po kolei robić. Używane jest przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, jest proste w obsłudze i całkowicie bezpieczne.
Cholesterol – związek chemiczny powstający w wątrobie i dostarczany z żywnością, który jest niezbędny
do produkcji witaminy D, hormonów i kwasów żółciowych. Nadmiar cholesterolu zwiększa ryzyko miażdżycy
i powikłań z nią związanych.
Diabetyk – osoba cierpiąca na cukrzycę.
Glikemia – stężenie glukozy we krwi.
Hiperglikemia – nadmiar glukozy we krwi.
Insulinoterapia – metoda leczenia cukrzycy polegająca na podawaniu insuliny, której zadaniem jest obniżenie stężenia glukozy we krwi.
Miażdżyca – choroba przewlekła rozwijająca się przez wiele lat i polegająca na tworzeniu się złogów w naczyniach, które w konsekwencji mogą prowadzić do zawałów, udarów oraz zatorów.
Nadciśnienie tętnicze – stałe utrzymywanie się wartości ciśnienia tętniczego krwi powyżej 140/90 mmHg. Nieleczone prowadzi do miażdżycy naczyń krwionośnych, zawału serca, niewydolności krążenia i nerek.
Normoglikemia – prawidłowy poziom cukru we krwi.
NZK – nagłe zatrzymanie krążenia; ustanie pracy serca i oddechu wymagające natychmiastowego podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
RKO – resuscytacja krążeniowo-oddechowa; czynności mające na celu przywrócenie u człowieka oddechu
i krążenia krwi polegające na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wezwaniu pomocy, udrożnieniu dróg oddechowych, uciskaniu klatki piersiowej, wdmuchiwaniu powietrza do ust poszkodowanego i jeśli jest dostępne – użyciu AED.
Troponina – białko, które wpływa na skurcz mięśnia sercowego. W przypadku zawału serca dochodzi do wzrostu jego stężenia we krwi.
Opracowanie Aleksandra Rajchel – mgr pielęgniarstwa , prowadząca edukację zdrowotną w ramach programu Kos-zawał realizowanego przez Centrum Zdrowia EUROMED Sp. z o.o. na zlecenie i we współpracy z Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Krośnie prowadzonego przez Intercard Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.