Badanie EKG jest nieinwazyjną i niebolesną metodą oceny czynności elektrycznej mięśnia sercowego. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Na klatce piersiowej oraz kończynach pacjenta, umieszcza się elektrody, które rejestrują i przesyłają do aparatu EKG informacje o elektrycznej pracy serca, które są następnie zapisywane na taśmie papieru do EKG. Aby poprawić przewodnictwo elektryczne przed przymocowaniem elektrod, osoba wykonująca badanie może zwilżyć skórę niewielką ilością wody lub żelu.
Przed badaniem nie należy nakładać na skórę balsamów czy emulsji natłuszczających. Dodatkowo, w przypadku mężczyzn, może wystąpić potrzeba ogolenia klatki piersiowej w miejscu, gdzie będą mocowane elektrody. Warto również zadbać o odpowiednie ubranie, umożliwiające odsłonięcie klatki piersiowej i kończyn np. rozpinana koszula, luźne spodnie ( nie rajstopy).
Przed samym badaniem należy odpocząć przez ok. 10-15 min.
W stanach nagłych (np. ból w klatce piersiowej), badanie EKG jest wykonywane bez uprzedniego przygotowania.
Badanie EKG trwa zazwyczaj ok. 10-15 min.
Badanie EKG metodą Holtera polega na ciągłej rejestracji pracy serca zazwyczaj przez 24 godziny w naturalnych warunkach życia pacjenta. Jest to badanie niebolesne i bezpieczne, można je wykonywać w każdym wieku, również u dzieci i kobiet w ciąży. Może być wielokrotnie powtarzane.
Polega na umieszczeniu na przedniej ścianie klatki piersiowej elektrod połączonych z niewielkim aparatem rejestrującym, który nosi się przy pasku.
Przed badaniem warto umyć się, ponieważ przez następne 24 godz. nie będzie to możliwe. Aparatura nie jest wodoodporna i mogłaby ulec uszkodzeniu podczas kąpieli.
Nie należy również nakładać na skórę balsamów czy emulsji natłuszczających, ponieważ przyklejenie elektrod będzie wtedy utrudnione. Dodatkowo, w przypadku mężczyzn, może wystąpić potrzeba ogolenia klatki piersiowej w miejscu, gdzie będą mocowane elektrody. Warto również zadbać o odpowiednie ubranie, umożliwiające odsłonięcie klatki piersiowej np. rozpinana koszula. Kobiety powinny mieć miękki biustonosz bez fiszbin.
W czasie badania należy zażywać wszystkie dotychczas przyjmowane leki, można chodzić do pracy, prowadzić codzienną aktywność.
Należy natomiast unikać korzystania z telefonu komórkowego lub trzymać go możliwie daleko od aparatu, ponieważ pole magnetyczne emitowane przez telefon może powodować krótkotrwałe zakłócenia w zapisie.
W trakcie badania pacjent powinien prowadzić dzienniczek i zapisywać odczuwane dolegliwości np. kołatanie serca, rodzaj i godzinę aktywności, godziny snu, przyjmowane leki.